Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Iwnie

Stara Szkoła w Iwnie

Szkoła w Iwnie powstała w 1833r. Najstarsze zapiski jakimi dysponujemy to kronika szkolna od 1945 roku. Ostatnim przedwojennym kierownikiem szkoły był pan Tadeusz Widelicki, który w 1939 roku został zamordowany przez Niemców na rynku w Kostrzynie. W czasie drugiej wojny światowej działalność szkoły była zawieszona, a wszystkie sprzęty i pomoce dydaktyczne uległy zniszczeniu. W tym czasie w budynku szkolnym działał radziecki szpital wojenny.

Po wojnie

Po wojnie 12 lutego 1945 roku powołano do życia Publiczną Szkołę Powszechną w Iwnie pod kierownictwem pana Leonarda Majorka, który sprawował tę funkcję przez ponad 22 lata. Początkowo lekcje odbywały się w jednej klasie. Do końca roku szkolnego 1945/1946 do szkoły uczęszczało 105 dzieci z Iwna, Wiktorowa, Rujscy i Glinki Duchownej. Przez kolejne lata w tradycję szkoły wpisały się takie wydarzenia, jak np. spotkania wigilijne, zabawa karnawałowa organizowana przez Komitet Rodzicielski, wycieczki, obchody Dnia Nauczyciela i Dnia Dziecka, akademie patriotyczne. W kwietniu 1956 roku na terenie szkoły rozpoczęła swoją działalność drużyna harcerska pod przewodnictwem nauczycielki pani Władysławy Grześkowiak. W 1967 roku obowiązki kierownika szkoły pełnił dotychczasowy nauczyciel pan Jerzy Czeczott, który w dniu 01 stycznia 1969 roku został mianowany kierownikiem szkoły. Z roku na rok przybywało uczniów. W 1966 roku było ich już 246. W związku z tym lekcje odbywały się w trzech budynkach, a klasa ósma dojeżdżała do szkoły w Kostrzynie, gdyż w Iwnie nie sposób było wszystkich uczniów pomieścić. W związku z tym zaczęto starania o wybudowanie nowej, większej szkoły.

Odczytanie aktu erekcyjnego nowej szkoły w Iwnie

Nowa szkoła

Decyzja o jej budowie i lokalizacji zapadła w dniu 17 lutego 1967 roku w Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Poznaniu. Kamień węgielny wmurowano 13 czerwca 1970 roku. Dokonali tego między innymi Zygmunt Nawrocki ? Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Środzie, pan Leonard Majorek, pan Janusz Gonerko. Uroczyste oddanie szkoły do użytku nastąpiło 30 stycznia 1971 roku. Wstęgę przeciął zastępca przewodniczącego PPRN w Środzie pan Marian Widera. Natomiast inspektor szkolny Janusz Gonerko wręczył kierownikowi szkoły zmiotkę i śmietniczkę, aby te symbole czystości i porządku przekazał na apelu na ręce Samorządu Szkolnego z zobowiązaniem młodzieży do przestrzegania ładu, czystości i poszanowania mienia społecznego. W dniu 23 lutego 1973 roku szkole nadano imię Mikołaja Kopernika. W 1977 roku dyrektorem szkoły został pan Paweł Iwański , następnie w 1980 roku ? pani Krystyna Sobańska, w 1991 roku ? pani Irena Czeczott, w 1994 roku stanowisko dyrektora szkoły ponownie objęła pani Krystyna Sobańska, a od 1999 funkcję tę pełni pan Jarosław Połomski.

Szkoła po reformie edukacji w 1999 roku

We wrześniu 1999 roku zmienił się stopień organizacyjny szkoły. Ze szkoły 8-klasowej z 16 odziałami szkolnymi d 2 odziałami przedszkolnymi szkoła stała się placówką z 6 oddziałami szkolnymi i jednym oddziałem przedszkolnym. Oprócz tego funkcjonowały 3 oddziały gimnazjalne jako filia Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie. Od tego roku placówka w Iwnie przestała pracować w systemie dwuzmianowym, a zajęcia trwały do godziny 14.05. Dyrektorem zreformowanej szkoły w wyniku konkursu został mgr Jarosław Połomski. W roku 2003 na mocy uchwały Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn powstał Zespół Szkół w Iwnie, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa im.Mikołaja Kopernika w Iwnie oraz Gimnazjum w Iwnie. Dyrektorem Zespołu Szkół był nadal mgr Jarosław Połomski. Odtąd placówka  liczyła 6 klas szkoły podstawowej wraz z 1 oddziałem przedszkolnym oraz 3 oddziały klas gimnazjalnych. Taki stan rzeczy utrzymał się do sierpnia 2017 roku.

Otwarcie nowej szkoły

Szkoła dziś

Obecnie na mocy reformy edukacji, która weszłą w życie 1 września 2017 roku  działa Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernia  w Iwnie z wygasającymi do roku 2019 oddziałami gimnazjalnymi. Do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Iwnie uczęszcza obecnie około 140 uczniów z Iwna, Sannik, Rujscy, Wiktorowa, Buszkówca, Kociałkowej Górki, Kostrzyna, Wagowa i Libartowa. Grono pedagogiczne liczy dwadzieścia jeden osób. Na terenie szkoły działają następujące organizacje: Szkolne Koło PCK, Szkolne Koło LOP, Uczniowski Klub Sportowy "Iwa", Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariatu, Wielkoduchy. W ciągu roku szkolnego odbywają się liczne imprezy cykliczne, takie jak: Dzień Patrona, Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jasełka, Dni Ochrony Przyrody, Dzień Ziemi, Miesiąc Kultury Zdrowotnej, Rekolekcje. Realizowane są również różnorodne projekty. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych o zasięgu regionalnym jak i ogólnopolskim.

Szkoła współcześnie

Iwno, ul. Szkolna 11